si Vás v súlade s § 16 ods. 1 Zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len„zákon o veterinárnej starostlivosti“) dovoľuje požiadať o súčinnosť – zaregistrovanie chovov hospodárskych zvierat:
- hovädzí dobytok
- ovce a kozy
- ošípané
- kone
- včelyhydina – v prípade chovu s viac ako 300 ks hydiny (kúr, moriek, husí, kačíc, bažantov, prepelíc) alebo viac ako 1500 ks hydiny určenej na výkrm alebo viac ako 5 ks bežcov (emu, nandu, pštros)
Povinnosť registrácie vyššie uvedených chovov zvierat je daná v § 40a zákona o veterinárnej starostlivosti a ďalšími predpismi vydanými na jeho vykonanie. Registrácia chovov zvierat v spojení s identifikáciou a registráciou zvierat je jednou zo základných veterinárnych požiadaviek spolu s kontrolou chorôb zvierat, hlásením chorôb zvierat a v neposlednom rade s ochranou zvierat z hľadiska podmienok ich chovu.
Slovenská republika po päťdesiatich rokoch čelila nákaze slintačky a krívačky, ktorá ohrozovala chovy hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz. Len vďaka spoločnému úsiliu zodpovedných chovateľov a štátnych orgánov sa podarilo nákazu dostať pod kontrolu.
Avšak máme ďalšie ochorenia, ktoré ohrozujú chovy zvierat na Slovensku – v niektorých obciach patriacich do okresov Piešťany a Hlohovec je v populácii diviačej zveri africký mor ošípaných, mor včelieho plodu v okresoch Piešťany a Trnava, v Českej republike je katarálna horúčka oviec (tzv. blue tounge, ktorý ohrozuje chovy hovädzieho dobytka, oviec a kôz), v Maďarsku sa vyskytol mor malých prežúvavcov, v Grécku sú kiahne oviec a kôz.
Čoraz častejšie sa v okolitých štátoch vyskytuje u zvierat brucelóza a tuberkulóza, čo sú ochorenia prenosné aj na človeka. Výskyt uvedených ochorení sa kontroluje podľa plánu veterinárnej prevencie a ochrany štátneho územia Slovenskej republiky, avšak túto kontrolu je možné vykonávať len v chovoch, o ktorých vieme – sú teda registrované
Z uvedených dôvodov je potrebné, aby sme mali vedomosť o všetkých chovoch hospodárskych zvierat v okrese.
V prípade akýchkoľvek otázok môžete kontaktovať RVPS Trnava na telefónnom čísle 033/5922111 alebo 0905985344. Kontakty sú taktiež uvedené na stránkach ŠVPS SR.
Dátum vloženia:
6. 6. 2025 11:07
Dátum poslednej aktualizácie:
6. 6. 2025 11:24
Autor:
Správca Webu